BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.
Mahognyfanér. Rak form med bronsbeslag och lister. Skiva av grå sten. Bredd 94, djup 48, höjd 85 cm. Nyckel finns.
Blekt. Repor, smärre skador.