SPELBORD, sengustavianskt, omkring 1800.
Fanerat med mahogny. Rak form. Pärlstavsdekor. Längd 90, bredd 45 (totalt utfälld 90), höjd 79cm. Spelmarker och tärningar medföljer.
Bruksslitage. Smärre fanérskador. Antalet spelmarker ej genomgånget.