STOLAR, 6 st. Sk Skrattstolar. Gustavianska, 1700-tal.
Gråmålade. Oval genombruten rygg, i krönet ros. Stoppad klädd sits. Runda kannelerade ben.
Senare bemålning. Förstärkningar. Färgbortfall, slitage, fläckar.