JOHAN AXEL WETTERLUND, skulptur, 1900-talets första hälft.
Vilande lejon. Märkt med otydlig gjutarstämpel. Träkonsol. Längd 27 cm.
Ytslitage. Sockel med graverad minnesplakett.