SPEGEL, rokokostil, omkring sekelskiftet 1900.
Bronserad samt förgylld. Dekor av växtlingor, musselkrön delvis genombrutet. Nederdel med liknade dekor. Fasetterad glas. Höjd ca 138 cm.
Saknar bakstycke. Bruksslitage. Smärre sprickor.