HÖRNSKÅP, Gustaviansk, 1700/1800-tal.
Ek i två delar med rundad front. Skuren dekor i form av tandlist och räfflade skåpsdörrar. Höjd ca 209. Bredd ca 64. Längd ca 92 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador, stötskador. Sprickor. Senare lackning.