Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

HÖRNSKÅP, Gustaviansk, 1700/1800-tal.

Ek i två delar med rundad front. Skuren dekor i form av tandlist och räfflade skåpsdörrar. Höjd ca 209. Bredd ca 64. Längd ca 92 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador, stötskador. Sprickor. Senare lackning.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed