Gustavsberg

(Sweden, 1825-)
Gustavsberg
(Sweden, 1825-)

SERVIS, porslin, 91 delar, flintgods, "Wexiö guld", Gustafsberg.

12 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 10 förrättstallrikar, 4 äggkoppar, 12 kaffekoppar på fat, 22 assietter, 3 mindre assietter, 5 uppläggningsfat i olika storlek, 3 skålfat i olika storlek, fiskfat, runt uppläggningsfat. Ett udda lock medföljer.

Bruksslitage. Vissa med krackeleringar, missfärgad glasyr. Nagg, några större kantnagg. Några sprickor.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.