BYRÅ, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanérad med tre lådvarv, dekor av antikiserande intarsia dekor. Längd: 73 cm, bredd: 45,5 cm, höjd: 82 cm.
Slitage, repor, sprickor, träresningar, fanérskador. Nyckel saknas.