Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

SPEGEL, gustaviansk, Jakob Pettersson Helin, signerad I.Helin, verksam ca 1765-1794 i Stockholm.

Rektangulär ram med genombrutet krön, dekor av kvistar och fjäderplym. Höjd 81,5 cm.

Slitage, senare bronsering, smärre skador och lagningar, senare glas och bakstycke. Krönet med lagning och något löst.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.