SOFFA, gustaviansk provins, tidigt 1800-tal.
Vitmålad. Spjälad rygg. Överkant samt sarg med dekor av blomsterbladsformation. Kragade ben. Längd ca 205 cm.
Slitage, fläckar. Sprickor.