STOLAR, ett par, gustavianska, 1800-talets första hälft.
Vitmålade med bronserad dekor, genombruten rygg, lätt svängd. Hörnfleuroner, avsmalnade kopplade ben.
Kompletterade. Senare bemålning o klädsel. Slitage.