Savonettur, innerboett i metall, monogramgravyr på boett, diameter 51mm. Boett märkt International Watch Company, Schaffhausen. Klockkedja, Ärtlänk, Stockholm, 1919, längd 28,5cm.
Slitage. Enstaka bucklor. Visare med anlöpning. Ej funktionstestad. Klockkedja med bucklor. Boetter kärvar.