KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets andra hälft.
Rak form, med klädd fast rygg, armlän samt sits. Skuren dekor. Hörnfleurner samt kannelerade ben.
Slitage, renoverad, förstärkt.