LJUSSTAKAR, ett par, snarlika, tenn, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Kolonn på låg klockfot med delvis genombruten bård, löstagbara manschetter. Ej stämplade, otydliga inristningar i botten. H ca 21 cm. Fotens diameter 12 cm.
Slitage. Rispor. Tennpest, tidig nedbrytningsprocess på den ena.