SOFFA/ SÄNG, gustaviansk, 1700-talets andra hälft.
Senare bemålad i grågrön färg med dekor av vridet band i rosa. Längd 186, höjd 94 cm.
Slitage. Sprickor. Maskstungen. Renoverad och kompletterad med bristfällig montering. Träbortfall.