Dawid (Björn Dawidsson)

(Sweden, Born 1949)
Dawid (Björn Dawidsson)
(Sweden, Born 1949)

"1063", 1983

Signed Dawid and dated 1988 on verso. Vintage. Gelatin silver print, image 19.5 x 24.5 cm. Frame executed by the photographer, 49.5 x 54.5 cm including original frame. From the series "Arbetsnamn Skulptur".

Ram med slitage och smärre skador. Fotografi ej examinerat ur ram.

Provenance

Galleri Riis, Olso.
Private collection, Oslo.

Exhibitions

Thielska Galleriet, Stockholm, "Mot fotografiet", November 1989 - January 1990.

Literature

Ulf Linde and Dawid, "Mot Fotografiet / Arbetsnamn skulptur", 1989, illustrated on fullpage.

More information

Dawid har alltid varit en särling inom svenskt fotografi. Hans fotografiska arbete genomsyras av en uttalad och påtaglig konstnärlig vilja. Det är inte bara hans bilder som är viktiga, utan han har tagit ett gemensamt grepp på hela presentationen, allt från ramar till kataloger. Dawid slog på allvar igenom med utställningen Rost på Fotografiska museet 1983 och ingick snart i den krets av utövare som formade åttiotalets unga konstscen. Nu är året 2014 och Dawid går fortfarande sin egen väg.

Följande rader skrev Ulf Linde i den prisbelönta katalogen om Dawids fotografier, "Mot Fotografiet / Arbetsnamn skulptur":

"Varför intresserar jag mig då för vad Dawid gör? Skälet är enkelt: i en tid då måleriet allt oftare sjunker till fotografiets nivå försöker Dawid höja fotografiet till vad som för inte så längesen var måleriets nivå; han hävdar fortfarande att en bild måste vara ett andligt äventyr."

Auction closed
16 000 SEK
The auction is closed.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights