Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut.

Förgylld. Genombrutet krön med floral dekor samt medaljong. Krönande bandrosett. Höjd ca 155 cm. Bär märkning efter renovering hos S P Anderssons, Stockholm.

Slitage, repor och märken/nagg. Skador samt lagningar. Renoverad och kompletterad, bland annat senare glas. En lös del medföljer separat.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.