VAS OCH VINKARAFF, flintgods, "Dessin", Alf Wallander, Rörstrand, omkring år 1900.
Vas med dekor av blommor och bladverk. Höjd 19 cm. Vinkaraff med hänklar, dekor av druvor och bladverk. Höjd 24 cm.
Slitage.Några repor. Vas med lagning. Krackelyr.