SEKRETÄR, sengustaviansk, 1800-talets början.
Svartmålad. Nedfällbar skrivklaff med bekomliggande lådinredning. Tre underliggande lådor. Bredd 91, djup 44, höjd 111 cm. Nyckel finns.
Senare bemålning. Smärre repor. Ett ben med lagning.