STOLAR, ett par, Gustavianskt provinsarbete, 1700-tal.
Bemålat trä. Stoppad, klädd sits. Genombrutna ryggbrickor med dekor i form av mussla.
Senare bemålade, senare klädda, förstärkta. Slitage, torrsprickor, orangrepp.