Theme auctions online
Madeleine Pyk – A Collection F769
Auction:
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
553147

PARTI SMYCKEN, 8 delar, mestadels 18k och 14k guld. Totalvikt 42g (exkl örhängen).

Brosch, bandrosett med grön sten höjd ca3,5cm, kravattnål med odlad pärla, 2 släta ringar en vitguld, storlek ca17/54, ca20,5/64, halskedja, Venezialänk längd 50cm, berlock i form av hand, Collier, doserat med cabochonslipade månstenar, 14k guld, längd 38,5cm. Örhängen, ett par, ametister och gulmetall, längd ca2,7cm, stift. En udda frackknapp med pärla.

Skador. Slitage. Stenar saknas, Repor och nagg. En udda frackknapp. Gravyr.

Auction closed
5 000 SEK
The auction is closed.