SPEGEL. Gustaviansk. 1700-talets slut.
Stockholms Hallstämpel, otydl årtal. Förgylld, dekor av pärlband och lagergirland, i krönet rosett. Höjd 162, bredd 56.
Bortfall, slitage, renoverad, lagad, senare glas.