TABURETTER, ett par, sengustaviansk stil, 1900-talets början.
Vitmålade och bronserade. Bladhölstrade ben. Delvis äldre sarger, varav en signerad EH (Erik Holm, mästare i Stockholm 1774-1814).
Slitage, omarbetade.