BORD, gustavianskt provinsarbete, omkr år 1800.
Pärlbandsdekor, runda kannelerade ben, marmorskiva, längd 87, djup 44, höjd ca 77 cm.
Senare marmorskiva, nagg, slitage, färgbortfall.