BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Rak form med avfasade hörn. Utdragslådor med beslag i mässing. Längd ca 90, bredd ca 47, höjd ca 89 cm.
Slitage, repor och märken/mindre stötskador. Renoverad och kompletterad, senare bemålning samt beslag. Nyckel saknas.