TABURETT, av Melkior Lundberg ( mästare i Stockholm 1775 - 1812), gustaviansk, sent 1700-tal.
Stoppad fast sits med rik dekor av bland annat överkragade ben samt lagerstav. Längd ca 41 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre renovering, med bland annat lagningar. Fläckar på klädsel.