Fanerad med olika träslag. Dekor av intarsia. Skiva av marmor. Tre lådor. Beslag av mässing. Fotavslutningar med mässingshylsor. Bredd 117. Djup 49. Höjd 85 cm.
Slitage. Repor och märken. Nyckel saknas.