STOL, gustaviansk, 1700-talets slut, signerad PASL, Pehr Andersson, Lindome.
Rester av originalmålning. Genombruten, spjälad rygg. Skuren dekor av bl a fjällskärningar. Överkragade kannelerade ben. Brännmärkt.
Sits saknas. Något instabil. Ben med lagningar. Slitage, repor och märken.