Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

TEKANNA, silver, kontrollstämplad Pohjolan Kello ja Kulta, Helsingfors 1926. Vikt 624,5 g.

Fyra fötter med bladformade fästen, vertikala åsar och uppåtsvängd hänkel. Gångjärnsförsett lock med knopp i form av vindruvsklase på gren. Totalhöjd 18,5 cm.

Smärre bruksslitage, ställvis spår av silverputsmedel.

Auction closed
300 EUR
The auction is closed.
Others have also viewed