BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Fanerad med mahogny. Profilerad marmorskiva i kålmordsmarmor. Beslag i mässing. Längd ca 97, djup ca 47, höjd ca 84 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken enstaka stötskador. Lås i nedersta lådan fungerar dåligt.