SKÄNK, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Målad. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Räfflade dörrar. Senare beslag. Kompletterad med senare ben och lås. Bredd 137. Djup 52. Höjd 137 cm. Nyckel finns.
En dörr saknar lås, senare låsanordning. Slitage, repor och märken. Något lösa beslag.