SIDOBORD, Nordiska Kompaniet NK. Jugend, 1900-talets början.
Ek. Runt med skiva klädd i hamrad kopparplåt. Märkt NK. Genombrutna ben med ansvällda fötter. Höjd 68, diameter 60 cm.
Slitage. Fläckar. Sprickor. Lösa lister i sargen.