BORD, gustavianskt, 1700-talets slut.
Rester av originalmålning. Skuren dekor av bl a fleuroner. Raka avsmalnande ben. Skiva av vit marmor. Längd 84. Bredd 50. Höjd 80 cm.
Skivan med spricka och nagg. Repor och märken. Kraftigt färgbortfall. Skador och lagningar.