LJUSKRONA, "Festival", Orrefors/ Fagerhult, 1900-talets mitt.
Stomme i vitmetall och glascylindrar i formpressat glas. Nio lamphållare. Höjd ca 40, längd ca 60 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Enstaka nagg. Fläckar/ytsmuts.