SOCKERSKÅL, silver, gustaviansk, Erik Ernander, Uppsala 1784. Vikt ca 405 gram.
Rund, på fot med genombruten pärlstavskant, delvis kannelerat liv, parställda hänklar. På locket bärknopp. Även locket med stämplar. Höjd 22 cm.
Mindre bucklor. Slitage.