SALONGSGRUPP, 8 delar, empirestil, 1910-tal.

Mahogny, svängda armstöd och lätt svängda klädda ryggar. Soffa, ett par fåtöljer, 4 stolar, runt bord med fyra svängda och kopplade ben avslutade med lejontassar. Beslagsdekor av bla palmetter.

Slitage, repor. Hjultrissor saknas under stolarna. Bordet ursprungligen ej tillhörande samt med smärre dekorbortfall.

Auction closed
4 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed