BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-talets slut.
Rak form, fasetterade hörn. Bemålad i svart. Längd ca 90 cm, djup ca 46 cm, höjd ca 86 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, pigmentbortfall, renoverad och kompletterad bla senare målad.