SKRIVBORD, gustavianskt, omkring år 1800.
En låda i sarg. Skuren dekor. Raka avsmalnade ben. Senare målning. Beslag av mässing. Längd 115. Bredd 62. Höjd 74 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Något slagen skiva.