SKÄNK, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Två dörrar med bakomvarande hyllinredning. Bredd 87 cm, djup 41 cm, höjd 105 cm.
Renoverad och kompletterad, bland annat senare kantsarg. Saknar lås. Maskstungen, torrsprickor, slitage, senare bemålad. Nyckel saknas.