BYRÅ, gustaviansk stil, sk Haupt-stil, 1900-tal.
Fanerad i olika träslag. Konturerad och profilerad stenskiva, en utdragbar låda upptill, klaff med tre bakomliggande utdragbara lådor, svängda ben. Inläggningar av bl.a figurmedaljong. Beslag i förgylld metall. Längd ca 55,5 cm, djup ca 43,5 cm, höjd ca 74,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken, fläckar. Krackelerad fernissa. Ställvis lösa beslag, fästspik saknas. Skivan med enstaka mindre nagg.