STOLAR, ett par, Gustavianska, 1700-talets slut.
Av den så kallade "svenska modellen". Oval och genombruten ryggbricka med krönande blomma. Kopplade ben i h-kryss. Rik dekor av bland annat snidade fleuroner.
Slitage, repor och stötmärken. Den ena mindre ostadig. Mindre renovering och komplettering med bland annat senare bemålning. Mindre sprickor.