BYRÅ, sengustaviansk, 1800-tal.
Rak form, nedåt avsmalnade ben med pilastrar. Tre lådor. Mässingsbeslag. Skuren pärlstavsdekor. Intarsia. Längd 113, bredd 49, höjd 91 cm.
Slitage och smärre skador. Enstaka lagning. Två beslag i mässing saknas.