NILS KREUGER, olja på duk, signerad, daterad 1908.
"Rotfruktsrenserska". 107 x 172 cm.
Sedvanligt ytslitage. Något dåligt spänd duk. Något gulnad fernissa. Krackeleringar. Mindre färgbortfall. Dukskador med smärre hål.
Tidigare i disponent N.G. Berths samling, Malmö.
Privat ägo.
Nils Kreuger utst. 1908, kat nr 16.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen sid 272 som nr 438.