Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med olika träslag, dekor av intarsia. Tre lådor, beslag av mässing. Fotavslutningar med hylsor av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 113. Djup 56. Höjd 86 cm.

Slitage. Repor och märken. Retuscher. Skivan med mindre spricka och fördjupningar. Sannolikt några senare beslag. Nyckel saknas.

Auction closed
40 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
 Hide
 Show more

Modern Art & Design 656

65. Stig Lindberg, two conjoined stoneware vases, Gustavsberg studio, Sweden 1979.
15 000 - 20 000 SEK
Current bid:
- SEK