Målat. Tredelad pelarfot. Brännstämlade NM Svenska originalmodeller från 1700-talet. Nationalmuseum. Move möbler AB. Diameter 62. Höjd 67 cm.
Slitage, repor och märken. Färgbortfall och färgrester.