Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

STOLAR, 3 stycken, Ephraim Ståhl (mästare Stockholm 1794-1820) & Joseph Ruste (mästare Stockholm 1772-1792).

Sengustavianska. Ljust målade. 2 stycken signerade Joseph Ruste, 1 Ephraim Ståhl. Olika klädslar och måleri på Rustes stolar. Kannelerade ben. Bladstav. Fleuroner. Överkragade ben.

Slitage. Senare målade och klädda, sliten klädsel och färg. En förstärkt. Sprickor. Lagningar.

Auction closed
13 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed