STOLAR, 3 stycken, Ephraim Ståhl (mästare Stockholm 1794-1820) & Joseph Ruste (mästare Stockholm 1772-1792).
Sengustavianska. Ljust målade. 2 stycken signerade Joseph Ruste, 1 Ephraim Ståhl. Olika klädslar och måleri på Rustes stolar. Kannelerade ben. Bladstav. Fleuroner. Överkragade ben.
Slitage. Senare målade och klädda, sliten klädsel och färg. En förstärkt. Sprickor. Lagningar.