LJUSKRONA, gustaviansk stil, omkring 1900-talets sista kvartal.
Stomme i mässing. 6 ljuspipor. Prismor i slipat glas. Höjd 66, diameter 50 cm.
Böjda mässingspinnar. Slitage. Några löst hängande prismor. Ej funktionstestad.