SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Målad. Räfflad dekor. Uppfällbar sits med bakomliggande förvaring. Utdragbar front. Längd 181 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare målning. Kompletterad med senare sits.