BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.
Mahogny. Rak med avfasade kannelerade hörn, 4 lådor med dragringar. Längd 96, djup 48, höjd 87. Nyckel finns.
Slitage. Omfattande sprickor. Fanérskador och lagningar. Förstärkt. Senare beslag och lås.